Tegoroczny temat przeglądu  „STOP dla hejtu”, który dobył się dzisiaj  w Amfiteatrze miał na celu propagowanie sprzeciwu wobec hejtu w sieci, poszerzenie świadomości dzieci wokół zjawiska hejtowania, ale bez agresji i eskalowania przemocy.

Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie lub wręcz wyzywanie innych osób w sieci to coraz częstsze zjawisko towarzyszące zwłaszcza młodym ludziom. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów. Odbiorcami ale i twórcami bywają często młodzi ludzie, którzy nie potrafią sobie poradzić emocjami, często czują się bezradnymi zwłaszcza, kiedy sprawcy obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, czy też chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy.

Jak można tego typu działania zmienić na poczucie miłości, koleżeńskości czy też chęci prawdziwej pomocy drugiemu można było się przekonać dzisiaj w Amfiteatrze podczas przegląd twórczości artystycznej kętrzyńskich szkół podstawowych zatytułowanego „STOP dla hejtu”. Szkoda tylko, że przed publicznością składającą się gównie z rodziców swoje odczucia i uczucia mogli zaprezentować uczniowie kętrzyńskich szkół podstawowych, których występom towarzyszyły  odpowiedzi na najprostsze pytanie – Hejtujesz? Daj spokój, są inne sposoby na wyrażenie swojego zdania. Jeżeli coś ci się nie podoba lub cię denerwuje, wyraź to, ale kulturalnie, nie hejtuj!

W specjalnie przygotowanych programach artystycznych prezentowali się uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 5 ze spektaklem o przyjaźni „Kto odczaruje Pamelkę”, Szkoły Podstawowej nr 4 ze spektaklem „Gwiezdne wojny epizod X Ziemia”, Szkoły Podstawowej nr 3 z montażem muzyczno-teatralnym  poświęconym hejtowaniu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 z programem „Zamiast hejtować… zacznij pracować”.

Dla artystów nie zabrakło też słodkiego ‘co nieco”, a dla szkół i zespołów pamiątkowej statuetki.

fj