W parku przy kętrzyńskim zamku od wczoraj trwa Jarmark średniowieczny na św. Jakuba. Park przy zamku po raz drugi stał się miejscem, w którym można zobaczyć jak wyglądało życie mieszkańców grodu w średniowieczu, jakimi profesjami się trudnili, a także skorzystać z oferty kulinarnej (co prawda niekoniecznie średniowiecznej) i posłuchać ciekawej – zupełnie z innej epoki muzyki.

Obecnych na Jarmarku przywitał Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka i dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Marta Wojciechowska dokonując jednocześnie oficjalnego otwarcia imprezy.

– Ten jarmark już na stałe wpisał się w program imprez kulturalnych Kętrzyna. Staje się coraz bardziej znany również  poza naszym regionem. Dziękuję, że jesteście tutaj i zapraszam na kolejne dni życząc jednocześnie wielu niezapomnianych wrażeń i miłego pobytu  – zwrócił się do obecnych na imprezie licznej grupy mieszkańców i turystów burmistrz Kętrzyna.

Mimo, że oficjalne otwarcie Jarmarku nastąpiło w piątek, to już czwartkowy dzień (pierwszy dzień jarmarku)  był  typowym pamiątkarsko – gastronomicznym. Stąd też na straganach pojawili się lokalni  wystawcy, którzy przez cały czas trwania imprezy oferować będą chętnym swoje produkty prezentując chociażby takie wyroby jak: wędliny, pieczywo, sery korycińskie, miody, naturalne syropy, tradycyjne piwa czy też chałwy, wyroby wikliniarskie i pamiątkarskie. Na trenie objętym imprezą można zobaczyć także jak funkcjonowała kuchnia obozowa, kuchnia turecka i kuchnia mazurska, a także poznać pracę dawnych rzemieślników i  warsztatów (kowalski, garncarski, odlewniczy, tkacki) oraz jak czerpano papier, wybijano monety, obrabiano skóry, pieczono chleb. Dla miłośników średniowiecznych militariów nie brakuje także obozu rycerskiego z atrakcjami dla najmłodszych przygotowanego przez Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria.

Miłośnicy tradycyjnej dla dawnych czasów muzyki i tańców mają również niezłą, pełną wrażeń  ucztę duchową. Przed zgromadzonymi mieszkańcami i turystami zaprezentował się dzisiaj zespół  Shannon, po nim wystąpi zespół Turba Iacobi, a jutro (sobota) zespół IN TABERNA z tradycyjną muzyką irlandzką.

Czterodniowy średniowieczny Jarmark na św. Jakuba zakończy natomiast (niedziela) spektakl  teatru MAŁE MI pt. „FINTIKLUSZKI”.

fj