W parku przy kętrzyńskim zamku przez cztery dni, od czwartku do niedzieli (25-28 lipca) trwał Jarmark średniowieczny na św. Jakuba. Park przy zamku po raz drugi stał się miejscem, w którym można było poczuć klimat i zobaczyć jak wyglądało życie mieszkańców grodu w średniowieczu i  jakimi profesjami się trudnili, a także skorzystać z oferty kulinarnej (co prawda niekoniecznie średniowiecznej), a także posłuchać ciekawej – zupełnie z innej epoki muzyki.

Obecnych na Jarmarku przywitał Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka i dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Marta Wojciechowska dokonując jednocześnie oficjalnego otwarcia imprezy.

– Ten jarmark już na stałe wpisał się w program imprez kulturalnych Kętrzyna. Staje się coraz bardziej znany również  poza naszym regionem. Dziękuję, że jesteście tutaj i zapraszam na kolejne dni życząc jednocześnie wielu niezapomnianych wrażeń i miłego pobytu  – zwrócił się do obecnych na imprezie licznej grupy mieszkańców i turystów burmistrz Kętrzyna.

Mimo, że oficjalne otwarcie Jarmarku nastąpiło w piątek, to już czwartkowy dzień (pierwszy dzień jarmarku)  był  typowym pamiątkarsko – gastronomicznym. Stąd też na straganach pojawili się lokalni  wystawcy, którzy przez cały czas trwania imprezy oferowali chętnym swoje produkty prezentując chociażby takie wyroby jak: wędliny, pieczywo, sery korycińskie, miody, naturalne syropy, tradycyjne piwa czy też chałwy, wyroby wikliniarskie i pamiątkarskie. Na trenie objętym imprezą można zobaczyć także jak funkcjonowała kuchnia obozowa, a także poznać pracę dawnych rzemieślników i ich warsztatów (kowalski, garncarski, odlewniczy, tkacki) oraz jak czerpano papier, wybijano monety, obrabiano skóry, pieczono chleb. Dla miłośników średniowiecznych militariów nie zabrakło także obozu rycerskiego z atrakcjami również dla najmłodszych przygotowanego przez Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria.

Miłośnicy tradycyjnej dla dawnych czasów muzyki i tańców mieli również niezłą, pełną wrażeń  ucztę duchową. Przed zgromadzonymi mieszkańcami i turystami zaprezentowały się zespoły:  Shannon, Turba Iacobi oraz IN TABERNA z tradycyjną muzyką irlandzką.

Trzeci dzień imprezy był szczególnym, bowiem od sobotnich godzin porannych gościła tam również ekipa TVP Info, która przez kilka godzin realizowała na żywo program “TVP Info w twoim mieście”.

– Dla naszego Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Jarmark średniowieczny na św. Jakuba był najważniejszym wydarzeniem rekonstrukcyjnym w naszym mieście. Można było zobaczyć, jak trudnymi przedsięwzięciami było przygotowanie w średniowieczu różnych przedmiotów, a także jak wyglądało życie ludzi w tamtych czasach. To, jak również już sprawdzone miejsce w parku pod zamkiem,  co roku przyciąga coraz liczniejszą grupę mieszkańców i turystów co również przekłada się na zyski sprzedawców komercyjnych. Również obecność TVP Info była świetną reklamą dla naszego jarmarku a zarazem dużą promocją miasta – podkreśla Marta Wojciechowska,  dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Czterodniowy średniowieczny Jarmark na św. Jakuba zakończył niedzielny spektakl  teatru MAŁE MI pt. „FINTIKLUSZKI”. A zatem do zobaczenia za rok – oby przy równie pięknej pogodzie – na XV już Jarmark średniowieczny na św. Jakuba.

fj