24 lipca 2019r. uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie (45 osób) wzięli udział w pikniku zorganizowanym w ramach akcji „ Sieciaki na wakacjach”.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej zabawy integracyjnej  „ Pajęczyna”. Dzieci rzucały do wybranej przez siebie osoby kłębek podając przy tym jej imię. Kłębek przekazywany był do wszystkich uczestników zabawy,  powstała w ten sposób wielka pajęcza sieć, w której każdy czuł się bezpiecznie, ponieważ wszyscy się znali. Inaczej wyglądała sytuacja, kiedy z zasłoniętymi oczami trzeba było dobrać się w pary,  dzieci niechętnie uczestniczyły w tej zabawie. Opowiadały, jakie uczucia towarzyszyły im w momencie, kiedy szukały drugiej osoby i nie wiedziały, kto będzie ich drugą połową, czuły strach, niepewność, niechęć. Uczestnicy pikniku podzielili się na trzy grupy: Czerwoni, Zieloni i Żółci. Każda grupa otrzymała zadania do wykonania (karty pracy dotyczące bezpieczeństwa w Internecie), za poprawne wykonanie zadania grupy otrzymywały litery, z których powstało hasło: INTERNET. Intuicyjnie wyłoniły się trzy stanowiska: grupa Czerwonych – oskarżycieli, skandujących wady Internetu, grupa Zielonych – obrońców głoszących zalety Internetu oraz zespół Żółtych, którzy nie utożsamiali ani z oskarżycielami, ani  z obrońcami. Zaprezentowali oni 5 najważniejszych zasad „ Bezpiecznego internetu”, z którymi wszyscy się zgodzili potwierdzając to przybiciem piątki

Uwieńczeniem pikniku było przeciąganie liny dwóch przeciwnych drużyn, które zakończyło się remisem.  Wygrał rozsądek i to jest cała prawda o Internecie. Internet to dobro, z którego należy korzystać kierując się rozumem i trzeźwym myśleniem. Takim optymistycznym stwierdzeniem zakończył się piknik półkolonistów z SP nr 1 w Kętrzynie.

 

Agnieszka Dziemiańczyk