O trudnościach dotyczących spraw emerytalnych z jakim borykały się kobiety z rocznika 1953 ZUS informował już wielokrotnie. Z wyliczonej podstawy emerytury w wieku powszechnym ustawa nakazywała odjęcie, wypłaconych emerytur wcześniejszych. Wyrok TK zmienił jednak ten zapis. W jego wyniku świadczenia zostały przeliczone ponownie. O tym, kto i ile zyskał, gdzie najwięcej i gdzie najmniej w zastępstwie Anny Ilukiewicz, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa warmińsko-mazurskiego informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 „Od ponad 1800 złotych do 9 groszy zyskały emerytki z rocznika 1953 na przeliczeniu emerytury w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Takie różnice w porównaniu do poprzednio wypłacanych świadczeń odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim.

 Najwięcej bo 1 862,29 zł miesięcznie zyskała na przeliczeniu świadczenie emerytka z rocznika 1953 w województwie warmińsko-mazurskiego. Z całą pewnością, takiej podwyżki nie otrzymały wszystkie uprawnione panie. Przeciętnie  emerytki zyskały średnio ponad 300 zł.

 Łącznie w regonie, po wyroku TK Oddziały ZUS przeliczyły emerytury 434 paniom. Wyższe świadczenia dostało 289 kobiet, ale  wysokość dopłaty jest bardzo zróżnicowana, a czasami wręcz groszowa. W przypadku 145 okazało się, że dotychczas pobierana emerytura jest korzystniejsza.

 – W województwie warmińsko-mazurskim kobiety z 1953 rocznika złożyły 1 386 skarg o ponowne przeliczenie emerytury, z uwzględnieniem wyroku, czyli bez pomniejszenia podstawy obliczenia o wypłacone wcześniej świadczenia. Niestety, w przypadku 891 pań minęło termin ponad 5 lat od doręczenia poprzedniej decyzji. Na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego, który wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej dostarczenia, ZUS wydał decyzje odmowne.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

 Do ZUS w regionie wpłynęły też 528 skarg o przeliczenia wcześniejszej emerytury, które  nie dotyczyły wyrokiem TK.

W całym kraju do końca czerwca do wszystkich oddziałów ZUS zgłoszono ponad 40,6 tys. skarg od emerytek 1953 rocznika, z tego 265 do sądu. W 8 293 przypadkach ponowne obliczenie wysokości emerytury w wieku powszechnym miało skutek finansowy, czyli wyliczona na nowo emerytura okazała się korzystniejsza. Najwięcej na przeliczeniu zyskała emerytka z Częstochowy, której świadczenie  zwiększyło się o 2703,01 zł brutto miesięcznie. Ponad 2 tys. zyskała również mieszkanka Kielc oraz Opola. Są również regiony takie jak Radom czy Gorzów Wielkopolski, gdzie podwyższenie emerytury nie przekroczyło kwoty 1 tys. zł. Najniższe z kolei wyrównanie w wysokości 3 gr. otrzymała Pani, której świadczenie wypłaca ZUS w Rybniku”.