W ostatnim tygodniu mieszkańcy Kętrzyna mogli być zaskoczeni, gdyż na ulicach miasta pojawili się policjanci w nietypowym umundurowaniu. Za sprawą Biura Międzynarodowej Współpracy Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie koledzy z Niemiec mogli obserwować działania kętrzyńskich funkcjonariuszy podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych, które oni na co dzień podejmują w Brandenburgii. Policjanci z Niemiec poznali nie tylko historię naszego powiatu, lecz też mieli okazję wziąć udział w Wojewódzkich Uroczystych Obchodach Święta Policji w 100. Rocznicę Powstania Policji Państwowej.

Od poniedziałku (29.07.2019) w Kętrzynie dwoje niemieckich funkcjonariuszy z Brandenburgii obserwowało jak pracują kętrzyńscy policjanci. Niemieccy koledzy brali udział w przedsięwzięciach dotyczących zabezpieczenia sezonu letniego w szczególności wspomagali nas językowo, gdyż teren Warmii i Mazur jest często odwiedzany przez turystów niemieckich. Komendant Powiatowy Policji w Kętrzynie insp. Dariusz Ślęzak wraz ze swoim zastępcą mł. insp. Marcinem Piechotą przywitali niemieckich policjantów w siedzibie jednostki i zapoznali z jej strukturą.

Policjanci zwiedzili budynek komendy. Koledzy z Niemiec zapoznali się z topografią i specyfiką naszego miasta oraz powiatu, a w zamian podzielili się swoją wiedzą skutecznego zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowaną działalnością profilaktyczną i podejmowanymi czynnościami, mającymi na celu przeciwdziałanie wykroczeniom i przestępstwom najbardziej uciążliwym społecznie. Taka wymiana doświadczeń jest bezcenną lekcją, która możliwa była za sprawą Biura Międzynarodowej Współpracy Policji. To do pracowników biura należy m.in. organizowanie i koordynowanie przedsięwzięć policyjnych wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej  Polskiej w Unii Europejskiej oraz w innych organizacjach i instytucjach o charakterze międzynarodowym.

 

(ab/tm)

Źródło: KWP Olsztyn